Annons
Annons

Annons

Prins Carl Philip hamnar på auktion!

Även hos Uppsala Auktionskammare vankas det kvalitetsauktion i dagarna. Den 1-4 december närmare bestämt. Och även här finns det några objekt med kunglig historia. Inte minst intressant är att prins Carl Philips eldskärm ”Slottet brinner” nu letat sig in i auktionssalarna! Eldskärmen formgav han tillsammans med Eric Ericson 2010 – i nyskick kostar gjutjärnspjäsen 14 500 kr hos Svenskt Tenn, men på auktionen är utropet satt till 6-8 000 kr.

slottetbrinner

Den här Kirman-mattan pryds av kungligheter och regenter från 1900-talets början, bland annat den japanske kejsaren. Kan bli din för sisådär 5-6 000 kr.

kirmanmatta

De här gustavianska stolarna är tillverkade i Stockholm av Melchior Lundberg, verksam som stolsmakare 1774-1812. De har stått på Stockholms slott och bär Kungliga Husgerådskammarens inventarienummermärkning från år 1806. Nu ropas de ut för 12-15 000 kr.

stolarsholmsslott

Vi tar och avslutar med ett par saltkar i silver, delvis förgyllda, som tillhört Karl XV (1826-1872), de är märkta med hans kronprinsmonogram. Tillverkade hos Gustaf Möllenborg 1849. Saltkaren förväntas inbringa runt 20-25 000 kr.

saltkarKARLXV

/Camilla

Läs också

Dela
Tweeta
Dela
Maila

Annons

Kommentarer till “Prins Carl Philip hamnar på auktion!”

  1. Jaha, nu heter det ”Eldskärmen formgav han tillsammans med Eric Ericson”. Men det var ju Eric Ericson som formgav den själv, prinsen bara låtsades att han hade varit med. Han ville väl verka duktig och tog kredit för något som någon annan gjort, pinsamt.

    4+
Visa alla kommentarer

😃

😄 😃 😀 😊 ☺ 😉 😍 😘 😚 😗 😙 😜 😝 😛 😳 😁 😔 😌 😒 😞 😣 😢 😂 😭 😪 😥 😰 😅 😓 😩 😫 😨 😱 😠 😡 😤 😖 😆 😋 😷 😎 😴 😵 😲 😟 😦 😧 😮 😬 😐 😕 😯 😶 😇 😏 😑 💂 👶 👦 👧 👨 👩 👴 👵 👱 👼 👸 🎩 👑 👒 👟 👞 👡 👠 👢 👕 👔 👚 👗 🎽 👖 👘 👜 👝 👛 🎀 🌂 💄💛 💙 💜 💚 ❤ 💔 💗 💓 💕 💖 💞 💘 💍 💎💐 🌸 🌷 🍀 🌹 🌻 🌺 🍁 🌱 🌼🌞 🌝 🌚 🌔 🌕 🌜 🌛 🌙 🌍 ⭐ ☀ ⛅ ☁ ⚡ ☔ ❄ ⛄

(Obligatorisk)

Annons

Senaste från Svensk Damtidning